A Budakeszi Széchenyi Baráti Kör „Széchenyi esték” sorozatában 2025. február 5-én prof. Dr. Déry Attila a Nemzet és építészet Magyarországon címmel a TERC Kiadó gondozásában megjelent legújabb könyvéről hallhattunk a szerző előadásában.
Déry Attila Ybl Miklós-díjas magyar építészmérnök, építészettörténész, építészeti szakíró, habilitált egyetemi magántanár, a Széchenyi Baráti Kör és a Társaság elnökségi tagja.
A Nemzet és Építészet Magyarországon című mű az építészet történetén belül a társadalom és az építészet kapcsolatát tárgyalja. Vizsgálja a nemzeti érzés szerepét a formák választásában az előző századforduló idején. Ekkor a magyar társadalom az építészet formáiban megtalálta önkifejezése lehetőségeit. Egyes társadalmi osztályok és rétegek eltérő formákkal azonosultak. A XX. század elején a változó világ és a gyorsuló műszaki fejlődés megváltoztatta az építészet helyzetét és értékelését. Addig az építészet az emberiség legfontosabb társadalmi és politikai elgondolásainak jelentéshordozója volt, az öröklétnek épített jelképeket, amelyet az ideiglenesség és az esetlegesség világa váltotta föl. A könyv vázolja ezt a folyamatot is, az útkeresés bizonytalanságaival és a kiút lehetőségeivel együtt.
Kosinszky Zsuzsanna
Széchenyi Baráti Kör alelnöke